Warsztaty introligatorskie w semestrze letnim Warsztaty introligatorskie - oprawa mniszaw roku 2016 odbędą się cztery razy na różnych poziomach. Pierwszy będzie podstawowy, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych lub innych. Warsztaty składają się z wizyty w bibliotece, teorii i praktyki. Około 11:00 zaczynają się 8-godzinne zajęcia praktyczne, w sobotę kończymy przed 20:00, w niedzielę pracujemy w godzinach 9:00-13:00.

 

Warsztaty podstawowe - 20-21 lutego i 12-13 marca 2016

Głównym naszym zadaniem będzie stworzenie oprawy książki szytej. Jest to umiejętność koniecznie potrzebna przed kolejnymi zadaniami (np. oprawą skórzaną). Dlatego prosimy wszystkich uczestników, aby w miarę możliwości przynieśli ze sobą kilka składek papieru, z których będą mogli wykonać dla siebie notes. Składki będzie można też wykonać na miejscu. W czasie zajęć praktycznych zdobędziemy wiadomości o materiałach i podstawowych technikach introligatorskich. Oprawa książki szytej (szycie na sznurek, tworzenie okładki i oprawa bloku książki) i oprawa płócienna lub papierowa, lub półpłócienna (papier i płótno).

Pokaz manuskryptów odbędzie się 20 lutego w Bibliotece XX. Czartoryskich przy ulicy św. Marka 17 o godz. 10:00. Część warsztatowa odbędzie się w Eliaszówce, w gościnnych progach starego klasztoru OO. Karmelitów na Piasku przy ulicy Karmelickiej 19. 

Drugie warsztaty na poziomie podstawowym odbędą się w terminie 12-13 marca 2016 (termin uległ zmianie!).

Warsztaty dla zaawansowanych - 23-24 kwietnia 2016

Oprawa w skórę. W tych zajęciach mogą wziąć uczestniczyć ci, którzy brali udział w organizowanych przez Szkołę Kaligrafii warsztatach introligatorskich na poziomie podstawowym lub innych podobnych. Po przygotowaniu składek kursanci zajmą się dość trudnym zadaniem - przygotowywaniem skóry do oprawy skórzanej/półskórzanej. W międzyczasie może być okazja do wyszycia kapitałki lub przygotowania pudełka. Na skórze podejmiemy próby odciskania wzorów.

Pokaz biblioteczny odbędzie się o godz. 10:00 w Archiwum i w Bibliotece oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie przy ulicy Karmelickiej. Część praktyczna również odbędzie się w klasztorze.

Warsztaty dla zaawansowanych - 21-22 maja 2016

Tworzenie kodeksu średniowiecznego - z guzami na grzbiecie, z deskami i z zachowaniem innych wytycznych średniowiecznego introligatora. W tych zajęciach mogą wziąć uczestnicy, którzy uczestniczyli w organizowanych przez Szkołę Kaligrafii warsztatach introligatorskich na poziomie podstawowym lub innych podobnych.

 

Inne zagadnienia i umiejętności na poziomie zaawansowanym:

  • Oprawa sakwowa
  • Oprawa skórzana i półskórzana
  • Oprawa w skórę, szycie na zwięzy
  • Szycie kapitałki
  • Kolorowanie brzegów
  • Tworzenie papieru marmurkowego.

 

Prowadzący: Jan Grochocki – poznański artysta-introligator

Zapisy: Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., prowadzimy zapisy mailowe. Przy zapisie prosimy o parę słów dotyczących motywacji do nauki.

Dodatkowe informacje

Tanie noclegi (ok. 30,00 zł) oferują SS. Felicjanki przy ul. Kopernika 2 - tel.  (12) 422  45 51 oraz SS. Nazaretanki, ul. Warszawska 13 - tel. (12) 422 63 07. Rezerwacje we własnym zakresie.

Ceny

 

Członkowie PTK

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie, semestralnych lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom podstawowy

150,00 zł

170,00 zł

200,00 zł

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom zaawansowany

170,00 zł 190,00 zł 220,00 zł