Kaligraficzne lectio/scriptio divina

Rekolekcje w klasztorze z piórem w ręku Bis orat qui cantat,

centies orat qui scribit.

k

TO ma ochotę dobrowolnie przyjąć klasztorne reguły życia i uczyć się kaligrafii od podstaw lub podnosić kaligraficzne umiejętności podczas kaligrafowania Biblii? Szkoła Kaligrafii zaprasza do spokojnego Hebdowa na rekolekcje z piórem w dłoni. W starym klasztorze zgromadzą się wokół słowa amatorzy pięknego pisania. Część teoretyczna będzie wspomagana spotkaniami duchowymi prowadzonymi przez księdza biblistę.

Modlitwa

Tekstem wiodącym naszej kaligraficznej lectio divina, scriptio divina będzie Magnificat, czyli "Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego". Magnificat to kantyk śpiewany podczas nieszporów, pieśń dziękczynna będąca mozaiką tekstów starotestamentalnych, wyśpiewana przez Matkę Bożą po spotkaniu ze św. Elżbietą. Konferencje ks. Tomasza Trzebiatowskiego przybliżą nam tło biblijne i znaczenie tego tekstu, który opowiada nam o tajemnicy Wcielenia i wybraniu Maryi na Matkę Bożą. Podstawowym fragmentem Ewangelii do przepisywania, czyli kaligraficznego rozważania, obok modlitwy będzie Łk 1, 46-55 (na ostatnich rekolekcjach było to Łk 1, 26-38).

Kaligrafia

Do nauki proponujemy teksturę, którą poznamy w pięciu wersjach. Wykaligrafowany tekst ozdobimy małym inicjałem. Tekstura, znana także pod wieloma innymi nazwami, takimi jak pismo scholastyczne, czarne pismo lub textus quadratus, jest książkowym pismem czasów średniowiecza. W teksturze kreski pną się ku górze jak sklepienia katedr, czasami zaś układają się w ostrołukowe okna. Copperplate, czyli kursywa angielska, to charakterystyczne pismo, w którym kreślone konratstową kreską litery płynnie przechodzą jedna w drugą. Najbardziej znane jest ze względu na bardzo dekoracyjne wielkie litery. Dla chętnych ewentualnie copperplate.

 

Prowadzenie warsztatów: Grzegorz Barasiński

Opiekun duchowy: ks. Tomasz Trzebiatowski

Plan dnia

Wstępny plan dnia

7.30 jutrznia

8.00 śniadanie

9.00 konferencja

10.00-11.30 warsztaty

11.45 przygotowanie do Mszy Św.

12.00 Msza św.

13.00 obiad

rekreacja, praca własna

16.30-19.00 - warsztaty, konsultacje

19.00 kolacja

20.00 spotkania wieczorne

21.00 apel

 

Przyjazd w niedzielę 26 stycznia 2020, kolacja o 19.00. Gdyby ktoś musiał przyjechać później, prosimy o informację.

Odjazd w sobotę 1 lutego po śniadaniu do godz. 10.00.

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Aby wziąć udział w kaligraficznych rekolekcjach, należy napisać kilka słów o sobie i o motywacji do udziału tym spotkaniu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Aby skorzystać z ceny promocyjnej należy wpłacić zaliczkę 300,00 zł do 15 grudnia 2019 na konto podane przez nas mailowo. 

 

Ceny

Pokój 1-osobowy 960,00 zł / turnus 860,00 zł / turnus cena promocyjna do 9 grudnia 2019
Miejsce w pokoju 2-osobowym 780,00 zł / turnus 700,00 zł / turnus cena promocyjna do 9 grudnia 2019
Warsztaty i materiały 690,00 zł

550,00 zł cena promocyjna
do 9 grudnia 2019

http://www.facebook.com/Kaligrafia

W razie pytań chętnie doradzimy i wszystko wyjaśnimy szkola@kaligraf.eu

 

 

Kto śpiewa, dwa razy się modli, kto pisze, modli się sto razy.

Kto śpiewa, dwa razy się modli.

 Kto pisze, modli się sto razy.