Sobotnie kaligrafowanie w Gdańsku

WARSZTATY kaligraficzne nowej filii Szkoły Kaligrafii w Gdańsku odbywają się w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Targu Rakowym w godzinach 17:00-21:00. Zajęcia prowadzi dr Joanna Zakrzewska, japonistka zajmująca się shodo.

 

Prowadzący: Joanna Zakrzewska

Terminy:
23 września 2017
Pismo chrześcijaństwa – uncjała. Uncjała to majuskulne pismo z przełomu III-IV wieku, rozprzestrzeniło się w całej Europie wraz z chrześcijaństwem; najstarsze znane zabytki Biblii zostały napisane właśnie uncjałą. Dla osób, które uncjałę już znają, prowadzący może zaproponować uncjałę z VIII wieku, stylizowane odmiany lub uncjałę grecką.


21 października 2017
Minuskuła karolińska i protogotyk. Do VIII wieku korzystano z pism majuskulnych, czyli samych wielkich liter. Na dworze cesarza Karola Wielkiego zreformowano pismo – na bazie liter uncjały powstały małe litery alfabetu łacińskiego, czytelne i bardzo podobne do dzisiejszych drukowanych liter. Z karoliny wyewoluował protogotyk, czyli pismo poprzedzające gotyk.


25 listopada 2017
Tekstura i inne rodzaje gotyku. Tekstura to określenie pisma znanego z potocznej nazwy gotyk. Łacińska nazwa odnosi się do splotu tkaniny – w teksturze litery stoją blisko siebie jak włókna w tkaninie, w równych, regularnych odstępach. Wielką ozdobą tego pisma są zróżnicowane wielkie litery.


9 grudnia 2017
Kursywy gotyckie. Nadal obracamy się w temacie pism gotyckich - będziemy uczyli się form kursywnych gotyku, czyli kursywy gotyckiej, bastardy, pisma sekretarskiego. Chociaż pisma gotyckie nazywać możemy też czarnym pismem (ang. Blackletter), to wyłamiemy się z tego schematu i litery pisać będziemy złotem, czyli techniką chryzografii. Chętni oczywiście będą mogli ćwiczyć wcześniejsze pismo, tj. teksturę. 


27 stycznia 2018
Średniowieczny duch, niemiecka precyzja – fraktura. Wprawdzie łacińskie słowo fractus znaczy "złamany", ponieważ kreski w tym gotyckim piśmie są złamane, ale tylko tę niemiecką odmianę pisma gotyckiego nazywamy frakturą. Fantazyjne wielkie litery fraktury utrudniają czytanie bez kontekstu, ale odrobina wprawy w czytaniu powoduje swobodne posługiwanie się interesującycymi literami.Ten gotyk jest częściej znany jako szwabacha, pod którą to nazwą jest wykorzystywane w druku. Fraktura (i jej odmiany takie jak kurrenta i pismo Sutterlina) była stosowana w krajach niemieckojęzycznych aż do II wojny światowej. Misterność pisma polegająca na cienkich zakończeniach daje wspaniałe efekty wizualne, dzięki czemu cieszy się znacznym zainteresowaniem współczesnych kaligrafów i typografów.

 

17 lutego 2018
Minuskuła humanistyczna i foundational

17 marca 2018
Italika

14 kwietnia 2018
Copperplate

19 maja 2018
Copperplate

16 czerwca 2018
Copperplate i inne pisma wykonywne stalówką elastyczną

Godzina: 17:00-21:00

Miejsce: gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Targu Rakowym 5 / 6, sala 218

Koszt: 100,00 zł/4-godzinne zajęcia.

 

Zapisy i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy pierwszym zapisie prosimy o kilka słów motywacji do nauki kaligrafii i kontaktowy nr telefonu, proszę zaznaczyć także w wiadomości, że chodzi o warsztaty w Gdańsku i podać datę.