Nulla dies sine linea - J. Zakrzewska fec.

Kaligraficzne soboty w Trójmieście

WARSZTATY kaligraficzne nowej filii Szkoły Kaligrafii w Gdańsku odbywają się w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Targu Rakowym w godzinach 17:00-21:00. Zajęcia prowadzi dr Joanna Zakrzewska, japonistka zajmująca się shodo oraz wielojęzyczna kaligraf i iluminator, absolwentka naszej szkoły przysparzająca nam wiele dumy. Koszt 100,00 zł, materiały na zajęciach zapewniamy, zapisy przyjmujemy drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie kontaktowego numeru telefonu i napisaniu kilku słów o motywacji do nauki kaligrafii. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia.

Prowadzący: Joanna Zakrzewska

Terminy:
24 września 2016
Pismo chrześcijaństwa – uncjała. Uncjała to majuskulne pismo z przełomu III-IV wieku, rozprzestrzeniło się w całej Europie wraz z chrześcijaństwem; najstarsze znane zabytki Biblii zostały napisane właśnie uncjałą. Dla osób, które uncjałę już znają, prowadzący może zaproponować uncjałę z VIII wieku, stylizowane odmiany lub uncjałę grecką.

29 października 2016
Minuskuła karolińska i protogotyk . Do VIII wieku korzystano z pism majuskulnych, czyli samych wielkich liter. Na dworze cesarza Karola Wielkiego zreformowano pismo – na bazie liter uncjały powstały małe litery alfabetu łacińskiego, czytelne i bardzo podobne do dzisiejszych drukowanych liter. Z karoliny wyewoluował protogotyk, czyli pismo poprzedzające gotyk.

26 listopada 2016
Tekstura i inne rodzaje gotyku. Tekstura to określenie pisma znanego z potocznej nazwy gotyk. Łacińska nazwa odnosi się do splotu tkaniny – w teksturze litery stoją blisko siebie jak włókna w tkaninie, w równych, regularnych odstępach. Wielką ozdobą tego pisma są zróżnicowane wielkie litery.

10 grudnia 2016
Kursywy gotyckie. Nadal obracamy się w temacie pism gotyckich - będziemy uczyli się form kursywnych gotyku, czyli kursywy gotyckiej, bastardy, pisma sekretarskiego. Chociaż pisma gotyckie nazywać możemy też czarnym pismem (ang. Blackletter), to wyłamiemy się z tego schematu i litery pisać będziemy złotem, czyli techniką chryzografii. Chętni oczywiście będą mogli ćwiczyć wcześniejsze pismo, tj. teksturę.

7 stycznia 2017
Średniowieczny duch, niemiecka precyzja – fraktura. Wprawdzie łacińskie słowo fractus znaczy "złamany", ponieważ kreski w tym gotyckim piśmie są złamane, ale tylko tę niemiecką odmianę pisma gotyckiego nazywamy frakturą. Fantazyjne wielkie litery fraktury utrudniają czytanie bez kontekstu, ale odrobina wprawy w czytaniu powoduje swobodne posługiwanie się interesującycmi literami.Ten gotyk jest częściej znany jako szwabacha, pod którą to nazwą jest wykorzystywane w druku. Fraktura (i jej odmiany takie jak kurrenta i pismo Sutterlina) była stosowana w krajach niemieckojęzycznych aż do II wojny światowej. Misterność pisma polegająca na cienkich zakończeniach daje wspaniałe efekty wizualne, dzięki czemu cieszy się znacznym zainteresowaniem współczesnych kaligrafów i typografów.

4 lutego 2017
Minuskuła humanistyczna i foundational

11 marca 2017
Pismo Kurii Rzymskiej - italika. Łatwo można się zakochać w prostocie tego pisma, choć aż tak proste w wykonaniu jest. Z pewnością włożony w opanowanie pisma kancelaryjnego trud opłaci się. Litery są lekko pochylone, bardzo czytelne i dość płynnie przechodzą jedna w drugą.  Potoczystość tego pisma i wydłużenia górne sprawiają, że italika ma duży potencjał zdobniczy. Italikę piszemy stalówką szeroko ściętą.

8 kwietnia 2017
Pismo grawerów, czyli kursywa angielska

13 maja 2017
Amerykański copperplate, czyli pismo spencerskie

10 czerwca 2017
Copperplate, cd.

Godzina: 17:00-21:00

Miejsce: gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Targu Rakowym 5 / 6, sala 218

Koszt: 100,00 zł/4-godzinne zajęcia

W sobotę 24 czerwca 2017 odbędą się specjalne warsztaty - iluminatorstwo. Koszt: 120,00 zł, godz.10:00-15:00.

Zapisy i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy pierwszym zapisie prosimy o kilka słów motywacji do nauki kaligrafii i kontaktowy nr telefonu, proszę zaznaczyć także w wiadomości, że chodzi o warsztaty w Gdańsku i podać datę.