Sobotnie warsztaty pięknego pisania dla początkujących we Wrocławiu. Trenuj cierpliwość, opanowanie i skupienie

ALIGRAFIA Kuczy nie tylko pięknie pisać, ale i estetycznie patrzeć, poprawnie komponować, lepiej się wyrażać. Sobotnie spotkanie z kaligrafią to cykl poświęcony pismu od starożytności aż do czasów współczesnych. Na zajęciach poznajemy budowę poszczególnych znaków, jak z nich korzystać, w jaki sposób trenować, aby osiągnąć biegłość w tej sztuce. Wykorzystujemy szerokie spektrum narzędzi, analizując pisma od strony historycznej i ewolucji na przestrzeni wieków.

Poszczególne kroje pisma będą omawiane chronologicznie. Każde spotkanie jest niezależne od reszty, dlatego nie jest konieczna ciągłość w całym cyklu. Zajęcia są przeznaczone dla osób początkujących, jak również dla tych, którzy już mieli styczność z kaligrafią. Kameralne grupy uczestników pozwalają na indywidualne podejście do ucznia. Wszystkie przybory niezbędne do pracy zapewnia prowadzący.

26 października 2019 - uncjała
Poznając historię pisma, dowiecie się,  od czego i gdzie prawdopodobnie wszystko się zaczęło. Młodsza siostra rzymskiej kapitały o znacznie okrąglejszych kształtach - uncjała - wprowadzi nas w świat własnoręcznie tworzony, piórem i atramentem na papierowej karcie, gdzie historię napiszecie sami.

 

23 listopada 2019 - minuskuła karolińska
Przenieśmy się na dwór Karola Wielkiego, gdzie królowała „karolina”, gdyż pod taką nazwą funkcjonowała nasza bohaterka. Prababka dobrze nam znanego pisma humanistycznego.

 

21 grudnia 2019 - tektstura
Równe, osadzone blisko siebie znaki, tworzące zwarty szyk o wyraźnym rytmie to główne cechy tego kroju. Wartość światła najłatwiej docenić w mroku, tak jak na gęsto tkanej karcie pismem gotyckim, światło ujawnia prawdziwe piękno tego kroju.

 

1 lutego 2020 - fraktura
Ozdobniejsza o łagodniejszych załamaniach siostra tekstury. Znana również pod nazwą pisma łamanego od łacińskiego słowa fractus, co oznacza złamany.

 

29 lutego 2020 - kursywa gotycka
Odchodząc od równych, pionowych linii charakteryzujących teksturę, niemal równolegle powstawał krój wykorzystujący pełne gracji i finezji ruchy dłoni, wpływające na niepowtarzalny charakter tego pisma.

 

28 marca 2020 - bastarda
Cykl krojów z rodziny pism gotyckich podsumowujemy mocnym, wyraźnym i pogrubionym znakiem, stawianym lekko acz precyzyjnie. Hybryda tekstury oraz pism minuskulnych Europy południowej, tytułowa bastarda.

 

25 kwietnia 2020 - pismo rondowe
Smukłe równe litery składają się na bardzo ozdobny krój pisma, który swoimi korzeniami sięga XVI-wiecznej Francji. Pochodzenia formy pisma rondowego, należy szukać w kursywie gotyckiej.

 

30 maja 2020 - Business Writing
Dynamiczne i równe słowa pisane ciągiem, wypełniają kartę harmonijnym i eleganckim charakterem, oddając przy tym bogate wnętrze osoby posługującej się tym krojem.

 

27 czerwca 2020 - Brush Lettering
Kiedy powiew nowoczesnej wizji zmiótł kurz pokrywający klasyczne kroje, a nowa myśl techniczna dostarczyła odpowiednich narzędzi, powstał grunt na którym rozwija się ten współczesny krój pisma. Ekspresyjny, ozdobny i jednocześnie subtelny w odbiorze „Brush”.

 

Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, szczegółowy temat zajęć lub specjalne potrzeby każdy może indywidualnie ustalić z prowadzącym.

Szczegółowe zapytania prosimy kierować na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Miejsce: sale konferencyjne gościnnego rodzinnego Browaru Prost, ul. Paprotna 4, Wrocław.

Liczba miejsca na każde zajęcia ograniczona, decyduje kolejność wpłat. Po wysłaniu zgłoszenia należy je opłacić do 30 minut, po tym czasie w przypadku braku rezerwacji miejsce wraca do puli.

Koszt: 100,00 zł

Godzina: 10.00 - 14.00

Prowadzący: Woyciech Woytas

Od zawsze towarzyszył mu rysunek; już w dzieciństwie wypełniając czas wolny i zwalczając nudę zapełniał wieloma odcieniami szarości biel szorstkiego papieru. Dorastając na Lubelszczyźnie, postanowił wyruszyć w Polskę spragniony przygód. W podróży zwanej życiem miał okazję zbierać doświadczenie w takich miastach jak Warszawa, Poznań i Łódź, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki i Malarstwa, zajmując się typografią, by następnie poszerzyć swoje horyzonty o dziedziny intermedialne na wydziale Sztuk Wizualnych. Obecnie pisze kolejny rozdział swojej podróży pod tytułem Wrocław, gdzie mieszka i spełnia swój artystyczny obowiązek wobec kaligrafii. Wychował go Rysunek, serce skradła mu Kaligrafia, a wynikiem tej miłości jest piękne życie, którym chce się podzielić ze światem.