Kraków
28-31 sierpnia 2024

W  OSTATNIM tygodniu sierpnia zapraszamy nauczycieli propagujących piękne pisanie w swoich szkołach i środowiskach na czterodniowe szkolenie oferujące specjalistom w zakresie nauczania początkowego, polonistom, nauczycielom plastyki i przedmiotów artystycznych, a także grafikom, liternikom i typografom oraz wszelkim entuzjastom odręcznego pisma spotkanie z profesjonalnymi kaligrafami, którzy na co dzień zajmują się literą jako dziełem ludzkiej ręki.

Dziewiąta edycja wakacyjnego programu skierowana do tych, którzy pragną zmienić podejście do nauki pisania i nauczania kaligrafii w szkole, do tych, którzy chcą pisać ładniej sami dla siebie i chcą samodoskonalić się, a następnie przekazywać swoje nowe umiejętności i wiedzę uczniom. Miłośników pięknego pisania zapraszamy na Letnią Akademię Kaligrafii w gościnne progi Szkoły Podstawowej Wierchy!  

Na różnorodnych warsztatach skupimy się na procesie pisania od ćwiczenia odpowiednich kompetencji do świadomego panowania nad tekstem i tekstu artystycznego. Nasz kurs ma być inspiracją i pomocą dla nauczycieli, m. in. wychowania przedszkolnego, nauczania początkowego, języka polskiego, historii i plastyki, a także rodziców (w tym szczególnie edukujących dzieci w domu), z którymi chcemy się podzielić wiedzą popartą doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na Letniej Akademii najważniejszym zadaniem jest trening liter kursywy angielskiej, czyli copperplate, ale litery wykonywane stalówką szeroko ściętą (uncjałą, tekstura, italika itp.) mogą być dodatkową atrakcją na koniec zajęć. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można się konsultować z prowadzącymi co do innych pism. Oczywiście zalecany jest przyjazd z listą pytań i potrzeb, a my postaramy się pomóc.

Zagadnienia i tematy, jakimi zajmiemy się na warsztatach Letniej Akademii, to: pisanie ołówkiem i stalówkami, metoda ośmiu elementów, łączenie liter, znaki diakrytyczne, litery alternatywne, cyfry, budowanie wielkich liter, pisma podobne do Copperplate i współgrające z nim, alfabety niełacińskie w styku copperplate, ornamnety w stylu copperplate (floratury, ptaki, wypełniacze), kompozycja tekstu.

Ramowy plan sierpniowych szkoleń kaligraficznych:

9:00 wykład

przerwa kawowa

10:30-14:30 warsztaty w małych grupach

Wykłady prowadzi i za przygotowanie materiałów odpowiada Grzegorz Barasiński, założyciel Szkoły Kaligrafii, warsztaty dla zupełnie początkujących będą prowadzić uczniowie i absolwenci Szkoły Kaligrafii.

Plan Letniej Akademii Kaligrafii

 1. środa, 28 sierpnia 2024

  9.00 wykład połączony z pokazem "Historia i rozwój form kaligraficznych pisma łacińskiego" - Grzegorz Barasiński

  Na tym wykładzie zobaczymy, albowiem wszystko będzie kaligrafowane na żywo, jak długą i wyboistą drogę przeszły delikatne i koronkowe litery Copperplate'a od znaków kutych w kamieniu. Skąd bierze się taka różnica między tzw. pisanymi a drukowanymi literami? Jakimi literami posługiwano się w szkole sto i 500 lat temu? Jakimi literami drukowano książki 500 lat temu, jakimi przepisywano kodeksy tysiąc lat przed nami, a jakim zwoje dwa millenia temu? Prześledzimy historię pisma od kapitały rzymskiej przez uncjałę i jej odmiany, minuskułę karolińską, pisma gotyckie i renesansowe, aż do naszych czasów. 
 2. czwartek, 29 sierpnia 2024

  9.00 wykład "Historia pisma copperplate i wpływ na pismo elementarzowe. Introdukcja kaligrafii do szkoły na przykładzie SP Wierchy" - Grzegorz Barasiński


  Pierwszy wykład Letniej Akademii Kaligrafii umiejscowi nam pismo Copperplate w historii, kolejny pokaże, skąd się wzięło, jak zrodził się pomysł na takie litery, jakie są rodzaje tego stylu i gdzię się ukształtowało. Omówimy wszystkie wady i zalety tego pisma, jak też i kaligrafii, i pisma ręcznego w ogóle, i dlaczego tak świetnie nadaje się jako pismo szkolne.
 3. piątek, 30 sierpnia 2024

  9.00 wykład/pokaz "Symbolika liter - religijne aspekty pisma" - Grzegorz Barasiński


  Wynalezienie pisma było doniosłym momentem w historii ludzkości - zakończyło prehistorię i w większości kultur stanowi dar doskonały od bogów. Na przykładzie alfabetu hebrajskiego oraz chrystogramów omówimy sakralne aspekty liter, wykorzystanie w liturgii, a także w magii.
 4. sobota, 31 sierpnia 2024

  9.00 wykład "Wykorzystanie zbiorów online w pracy kaligrafa" - Grzegorz Barasiński


  Gdzie znaleźć ładne litery i dobre inspiracje w sieci, jak pracować z manuskryptem online - na te pytania odpowiemy na ostatnim wykładzie, który pomoże nam w pełni wykorzystać dobrodziejstwa XXI wieku do rozwijania umiejętności kaligraficznych, w którym pismo odręczne - rzekomo - wymiera.

Formularz zgłoszeniowy, rezerwacje oraz szybkie i wygodne płatności dostępne na stronie Bookero: 
https://kaligraf.bookero.pl/

Wybierz kategorię --> Kraków --> LAK - dni albo jeden wybrany dzień.

Cena promocyjna dla dwóch zgłaszających się osób naliczy się automatycznie.

 

Letnia Akademia Kaligrafii odbywa się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej Wierchy Stowarzyszenia Sternik przy ulicy Radzikowskiego 52 w Krakowie.

 

Cena promocyjna za osobę przy zgłoszeniu do końca 15 czerwca 2024

Cena regularna za osobę 

4 dni szkolenia

499,00 zł

580,00 zł

4 dni szkolenia
przy dwóch osobach z instytucji
(lub rodziny)

460,00 zł

480,00 zł

1 dzień

150,00 zł

180,00 zł

 

Dodatkowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Motto Letniej Akademii Kaligrafii - jak trzeba uczyć dzieci.


Letnia Akademia Kaligrafii 2024

"Trzeba dzieci uczyć pisania w taki sposób, by wydawało się im, że robią to dla zabawy, a nie z mozołem."

Erazm z Rotterdamu