Z Kells do Krakowa

KALIGRAFICZNA podróż z piórem i pędzlm w ręku dla starszych dzieci i młodzieży. Z Kells pochodzi bodaj najsłynniejszy i uznawany za najpiękniejszy manuskrypt na świecie. Krótkie warsztaty kaligraficzne do podróż do naszego miasta i poznawanie unikatowych zabytków piśmienniczych w Krakowie. Wydarzenie "Z Kells do Krakowa" powstaje przy ścisłej współpracy z Biblioteką i Archiwum OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie.

już po raz drugi Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku zapraszają na cykl darmowych warsztatów w ramach akcji „Z Kells do Krakowa”. Wydarzenie to ponownie zostało objęte honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Stanisława kardynała Dziwisza, biskupa Tadeusza Pieronka oraz biskupa Grzegorza Rysia. Na uwagę zasługuje fakt, iż „Z Kells do Krakowa” zajęło I miejsce w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najlepszą inicjatywę promującą kulturę czytania.

 

„Z Kells do Krakowa” to wydarzenie nierozerwalnie związane ze Światowym Dniem Książki, który obchodzimy 23 kwietnia. Głónym celem organizowanej akcji jest propagowanie czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury, a zwłaszcza historii książki. Swoją nazwę zawdzięcza włączeniu tradycji polskiej sztuki sakralnej w bogatą tradycję europejską – odwołuje się więc zarówno do uznawanego za najpiękniejszy na świecie manuskrypt – Księgi z Kells, jak i do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych.
W dniach 23-30 kwietnia 2014 w średniowiecznym klasztorze ojców Karmelitów na Piasku odbędzie się cykl darmowych lekcji kaligrafii dla uczniów krakowskich szkół (udział mogą wziąć uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum, a także szkół średnich, po jednej klasie ze szkoły). Zajęcia będą odbywać się codziennie wgodz. 9.00-10.30, 10.00-11.30, 11.00-12.30. Warsztaty iluminatorskie poprowadzą mistrzowie uczący w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, będący członkami Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Przedstawią oni uczniom najważniejsze zagadnienia z zakresu historii książki - w tym historię manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa. W czasie zajęć uczestnicy stworzą własną stronę inkunabułu – przygotują ozdobny inicjał na karcie wydrukowanej za pomocą odtworzonej prasy Gutemberga, a także będą mieć możliwość wypróbowania swoich sił w pisaniu gotykiem. Wszystkie zajęcia rozpoczną się zwiedzaniem karmelitańskiego skarbca; w tym czasie uczniowie zapoznają się ze zgromadzonymi w klasztorze manuskryptami.

Wieczorami, w godzinach 17.00-19.00, klasztor ojców Karmelitów gościć będzie dorosłych uczestników wydarzenia, którzy będą brać udział w bezpłatnych lekcjach kaligrafii i iluminatorstwa.

Patronaty nad wydarzeniem "Z Kells do Krakowa"

Fragment iluminacji karmelitańskiego graduału
Kolejna edycja wydarzenia "Z Kells do Krakowa" - Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku zapraszają na cykl darmowych warsztatów kaligraficznych i iluminatorskich, opowiadających żywą historię książki. Krakowskie wydarzenie jest punktem na mapie 966 - Scriptorium Ambulans - 2016, wędrującej pracowni, która odwiedza najważniejsze dla rozwoju polskiego piśmiennictwa punkty, łącząc pokazy teoretyczne i lekcje historii z praktyką współczesnych kaligrafów.
„Z Kells do Krakowa” to wydarzenie zorganizowane dla upamiętnienia Światowego Dnia Książki,  obchodzonego 23 kwietnia. Głónym celem organizowanej akcji jest propagowanie szeroko rozumianej wiedzy humanistycznej, a zwłaszcza czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury i centralnej roli Kościoła w niej. Swoją nazwę wydarzenie zawdzięcza włączeniu tradycji polskiej sztuki sakralnej w bogatą tradycję europejską – odwołuje się więc zarówno do uznawanego za najpiękniejszy na świecie manuskrypt – Księgi z Kells, jak i do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych. W tym roku warsztaty będą nawiązywały do wielkich obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski - skupimy się na historycznych krojach pisma i zdobnictwie zaczerpniętym z polskich zabytków rękopiśmiennych.