Całodniowe specjalistyczne warsztaty kaligrafii poświęcone liternictwu na ikonach

WARSZTATY kaligrafii w pisaniu ikon to w rzeczywistości nauka kilku alfabetów i kilku różnych krojów pisma. Zajęcia są skierowane do tych, którzy zawodowo i hobbystycznie zajmują się malowaniem ikon, ale temat może zaciekawić także tych, którzy zajmują się kaligrafią ruską i grecką. Na warsztatach poznamy podstawy kaligrafii i najważniejsze narzędzia, dlatego uczestnikami mogą być także ci, którzy wcześniej kaligrafią nie zajmowali się, a kwestia napisów na ikonach jest dla nich ważna. Po omówieniu podstaw uczestnicy poznają ruski ustaw oraz uncjałę łacińską i grecką. Poruszymy przy kwestię brachygrafii, ligatur, znaków specjalnych, imion bożych (nomina sacra), rozwijaniu i zwijania wiaziu (więzi), podobieństwo do tekstury. Nie obędzie sie bez dyskusji nie tylko o literach, ale także o języku wykorzystywanym do podpisywania ikon, zwłaszcza ikon powstających poza kościołem prawosławnym. 

Termin: 10 sierpnia 2024
Miejsce: skryptorium przy Trębackiej 3/54, Warszawa
 
Czas trwania: 8 h, w godz. 10.00-19.00 z przerwą
Koszt: 350,00 zł, przy wczesnym zapisie (do 10 lipca) 290,00 zł, dla osób zgłaszających się w parach 290,00 zł/osoba (rabat nalicza się automatycznie w koszyku na stronie z zapisami)
Prowadzenie: Grzegorz Barasiński
Przy zapisie prosimy o wskazanie dwóch podpisów na ikonach, nad którymi uczestnicy pracują i które chcieliby kaligraficznie podpisać.
Po kursie uczestnicy dostaną pióro do kaligrafii oraz wzorniki liter (uncjała grecka, uncjała łacińska, ustaw, tekstura, uncjała późna, kapitała kwadratowa) oraz kilkustronicowy syllabus.
 

Zapisy, rezerwacje i płatności prowadzimy przez stronę https://kaligraf.bookero.pl/
Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Kaligrafia w pisaniu ikon


Warsztaty kaligrafii w pisaniu ikon

Poniżej napis w języku greckim na księdze trzymanej

przez Chrystusa Pantokratora,

powyżej hymn "Święty, Święty, Święty..." w języku łacińskim.Kaligrafia w pisaniu ikon