Comiesięczne łódzkie warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago

S

EZON 2022/2023 rozpoczynamy w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 71 przy ul. Rojnej 58 C. Spotykamy się raz w miesiącu, a na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma. Wyśmienity kaligrafa, złotuusty i biegły w sztuce pisarskiej nauczyciel Daniel Dostal tak prowadzi zajęcia, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

16 września 2023
Vox inauditae linguae. Minuskuła protogotycka z dzieł Hildegardy z Bingen

Data i temat warsztatów są nieprzypadkowe. Tego dnia przypada 925 rocznica urodzin Hildegardy z Bingen, a dzień później jej kościelne wspomnienie. Naszym źródłem i inspiracją będzie monumentalny Riesencodex zawierający dzieła Hildegardy. Oprócz liter minuskuły protogotyckiej poznamy również wykorzystywaną w inicjałach kapitałę romańską i tajemnicze znaki stworzone przez Hildegardę na potrzeby jej tajnego języka "lingua ignota".


21 października 2023
Lettre Batarde. Ewolucja średniowiecznej bastardy francuskiej

W październikową sobotę zapraszamy na kolejne spotkanie z Bastardą. Tym razem przeanalizujemy rozwój tego pisma w jego ojczyźnie - Francji. Zaczniemy od pełnej ekspresji bastardy burgundzkiej, poprzez dojrzałą Lettre Bâtarde z rękopisu pierwszego francuskiego przekładu Eneidy aż do ascetycznej, sformalizowanej bastardy drukarskiej Pasquiera Bonhomme'a. Porównanie tych krojów pozwoli nam dogłębnie poznać genezę poszczególnych liter, przekonać się o mnogości wariantów poszczególnych znaków a także zbudować solidne fundamenty własnego stylu kaligraficznego. Zapraszamy zarówno osoby początkujące jak i doświadczonych adeptów kaligrafii. Wszystkie materiały zapewniamy na miejscu. 

 


18 listopada 2023
Non Nobis Domine. Tekstura z Wielkich Kronik Francji
Dramatyczne wydarzenia związane z upadkiem zakonu Templariuszy będą dla nas pretekstem do wejścia do świata zaklętego w Wielkich Kronikach Francji - monumentalnym dziele spisywanym latami przez mnichów z opactwa Saint-Denis. Zapoznamy się również z francuską odmianą tekstury, pisma z jednej strony zachowującego formalny, wertykalny i złamany dukt, a z drugiej strony pełen krągłości przywodzących na myśl skojarzenia z nieco późniejszą bastardą. Warsztaty adresowane są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych adeptów sztuki kaligrafii.
 

9 grudnia 2023 (!)
W objęciach Grendela. Geneza minuskuły anglosaskiej
W sobotni poranek przenosimy się do wstrząsanej kolejnymi najazdami wikingów wczesnośredniowiecznej Anglii, aby przyjrzeć się genezie anglosaskiej odmiany pisma insularnego. Zagłębimy się w treść Kroniki Anglosaskiej, analizując niespotykane dzisiaj kształty liter. W ów świat wprowadzi nas Beda Czcigodny, którego horyzonty myślowe wykraczały daleko poza ramy tamtej epoki, i król Alfred Wielki - władca, który by ratować tożsamość swojego narodu, nie wahał się zamienić miecza na pióro skryby. Nie zabraknie również spuścizny literackiej epoki z poematem o Beowulfie na czele.
 

 
Kolejne terminy:
20 stycznia 2024
17 lutego 2024
23 marca 2024
20 kwietnia 2024
18 maja 2024
15 czerwca 2024

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: SP nr 71 przy ul. Rojnej 58 C.

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Hebdowskie reminiscencje

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

 

 

 online