Weekendowe warsztaty introligatorskie w Krakowie

wARSZTATY introligatorskie (oprawa książek, galanteria introligatorska, szycie kapitałki, półskórek, tłoczenia itp.) poprowadzi w semestrze zimowym Adam Fituch (TakiZeszyt!) w skryptorium przy ul. Grodzkiej 60/12A w Krakowie. Zajęcia odbywają się w soboty lub  niedziele, zaś zaawansowane trwają dwa dni (sobota i niedziela). Przedstawiamy następujące terminy: 8 października i 19 listopada 2022 (podstawowe), 9 października 2022 (pudełka), 20 listopada 2022 (albumy), 28-29 stycznia 2023 (zaawansowane).

Warsztaty podstawowe

Na warsztatach podstawowych nauczysz się własnoręcznie robić notes w formie książki. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną, łącznie z prostymi kapitałkami i zakładkami – a wszystko to przy użyciu tradycyjnych technik, materiałów i narzędzi introligatorskich. Wiemy, że być może nigdy tego jeszcze nie robiłeś, dlatego wytłumaczymy Ci wszystko krok po kroku. Warsztaty podzieliliśmy na zajęcia z wykonywania notesów oraz na albumy i pudełka.

Warsztaty zaawansowane

Na warsztatach zaawansowanych będziemy musieli wykorzystać większosć umiejętności z warsztatów podstawowych (trzeba umieć szyć książki i robić okładki), a znaczną uwagę skupimy na odpowiednim przygotowaniu skóry do oprawiania książki. Warsztaty zaawansowane trwaja półtora dnia! W sobotę w godz. 10.00-19.00 z przerwą, w niedzielę orientacyjnie w godz. 10.00-14.00.

Informaje dodatkowe

Informacje o warsztatach można także znaleźć na stronie https://blog-introligatorski.pl/warsztaty-introligatorskie/

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?

Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?

Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?

Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

Prowadzący:

Adam Fituch - https://takizeszyt.pl/

Zajrzyjcie też na stronę Jana Grochockiego https://blog-introligatorski.pl/o-mnie/

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapisy przez system rezerwacji https://kaligraf.bookero.pl/, liczba miejsc ograniczona. Po wysłaniu zgłoszenia system czeka 15 minut na płatność, w przypadku nieopłacenia zajęć, miejsce wraca do puli rezerwacji.